Save these dates!
Här har du det som vi planerar på Jogersö Eco camp i Äventyrsstaden Oxelösund.
6 Juni Svenska flaggans dagProgrammet börjar 13.00 och innehåller musik, underhållning, tal, medborgarskapsceremoni, stipendieutdelning och uppvisningar. Konferencier för dagen är Martin Emtenäs och underhållningen står Secondhand Hits, Oxelökören och Kulturskolan för.
Lionståget åker från Järntorget 12.30 och in till stan efter avslutat program. Lionståget är gratis att åka med till och från Jogersö.
Arrangeras av Oxelösunds kommun i samarbete med Oxelökören, Secondhand Hits, Kulturskolan, Lions Club Oxelösund, Oxelösunds Hembygdsförening, Oxelösunds BouleSällskap, Stjärnholms Ryttarförening och Eritreanska föreningen för demokrati och integration i Nyköping och Oxelösund.
18 – 21 Juni Midsommarhelgen
På midsommarafton kl 10.00 bär vi tillsammans ner stången till stora gräsmattan vid stranden. Våra spelemän stämmer upp till musik och
dans kl 14.00 – 14.30. Packa med en picknick korg , kom och dansa eller slå er ner i det gröna.
Hela midsommarhelgen finns det en midsommarkrans-jakt med fina priser och en tipspromenad.
På lördagen är det dax att sjunga upp med det lokala bandet GEons.
Packa åter igen picknick-korgen, ta brassestolarna och slå er ner vid vinterträdgården 18.00 för lite after beach.
8 Augusti Kräftpremiär
Gemensam kräftskiva på gräset vid receptionen.
Var och en tar med det man vill äta och dricka, lite bord, stolar, myggljus, dryck värmeljus så styr vi upp en trevlig kväll i nya vänners sällskap.
22 Augusti Surströmmingspremiär
Gemensam skiva på gräset vid receptionen.
Var och en tar med lite bord, stolar, myggljus, dryck värmeljus så styr vi upp en trevlig kväll i nya vänners sällskap
Dela
Share
Teilen

Fler upplevelser
Äventyrsstaden erbjuder Kajakpaddling
Åk ut på en egen kajaktur eller boka en tur i Oxelösunds skärgård.
Havsbad & hundbad
250 meter från campingen finns Södermanlands största havsbad med en 200 meter lång och 50 meter bred sandstrand.
Prova motionsspåret!
JogersÖ med sin vackra natur är perfekt för dig som vill gå eller springa i naturen.
Vi har ett motionsspår på 2,5 & 5 km, som inför denna sommar blivit "tillpiffat" med nytt stabilt och plant underlag.
På ett tiotal platser finner du olika övningar för att få din träningsrunda lite vassare för kroppen.
Oxelösund består av 54 km cykel och gångvägar och ett hel del vackra stigar och fina rastplatser vid havet.
Sjöfartsmuseet
På Sjöfartsmuseet kan du lära dig om lotsverksamheten från 1600-talet fram till nutid.













