Jubileumskonsert – ”Girlpower” med fri entré!
I år fyller Visor Vid Vattnet 15 år vilket uppmärksammas med en jubileumskonsert med temat ”Girlpower”. Fyra starka röster intar Jogersö i slutet av juli och för att fira att även Oxelösund fyller 75 år
som stad, är det fri entré till konserten!
Bakom ”Girlpower” står Martina Dahlström, Cimberly, Laila Adèle och Amanda Murano som med sina fantastiska röster blir accompanierade av William Isaksson på piano och Michael Lindholm på gitarr.
Martina Dahlström är ett känt ansikte i både Oxelösund och Nyköping och har varit värd för Visor Vid Vattnet under många år. Förutom att uppträda med olika musikkonstellationer arbetar hon också som showartist.
Cimberly känner många igen från Idol, som hon vann 2023. Hon var också med i Diggiloo förra året då Oxelösund var ett av turnéstoppen.
Laila Adèle har kallats för vår ”Soulgudinna” och ”Lill Aretha” och är känd för sin kraftfulla röst inom soul och R&B. Hon har också gjort succé i musikaler som ”Dream Girls”.
Amanda Murano är en sångerska och showartist som är verksam i Norge.
Tillsammans kommer dessa fyra starka röster att skapa en magisk jubileumkonsert i en avskalad och intim miljö vid vattnet vid Jogersö Havsbad.
Publiken uppmanas att ta med egen stol eller filt och varför inte en picknickkorg att avnjuta under kvällen.
Datum: Lördag 26 juli
Starttid: 18.00
Plats: Jogersö Havsbad
Arrangör: Event & Mediamix Torbjörn Dahlström i samarbete med: Oxelösunds kommun, Kungshem Fastigheter, Nötudden Fastigheter AB, ICA Kvantum Oxelösund, Boda Borg, Sörmlands Sparbank, ICA Knuten, Borox, Oxelösunds Hamn AB, Broms Renhållning AB och Proplate.
Dela
Share
Teilen
